انکر عضوی واسط جهت انتقال نیروهای موجود اعم از برش ، کشش ، لنگر و… از المان الحاقی فلزی یا بتنی به بتن موجود بوده که برای دو کاربرد اتصال المان های سازه ای مانند تیر و ستون و اتصال المان های غیر سازه ای مانند تاسیسات، وال پست و نما و… مورد استفاده قرار می گیرد.

انکرها به طور کلی به دو دسته انکرهای مکانیکی و انکرهای شیمیایی تقسیم می شوند.

 

انکر های شیمیایی
انکر های شیمیایی
انکرهای مکانیکی
انکرهای مکانیکی

 

 

 

 

 

 

هر دو نوع این انکرها از لحاظ عملکرد و نحوه نصب منحصر به فرد و متفاوت هستند :

انکرهای شیمیایی در حفره ای که از پیش ایجاد شده تزریق و میلگرد مورد نظر داخل آن نصب و با گیرش چسب، اتصال میلگرد به متریال پایه انجام می شود. این انکرها دارای عملکرد اصطکاکی بوده که اصطلاحا به عملکرد BONDING شناخته می شوند .

انکرهای مکانیکی  به طور مستقیم داخل سوراخ از پیش ایجاد شده قرار داده می شود و هنگامی که گشتاور لازم به آن اعمال می شود، با بتن درگیر و مقاومت لازم را در انکر ایجاد می شود.

این انکرها بستگی به نوع انکر دارای عملکرد انبساطی، چفت و بستی و یا ترکیبی از آنها می باشد که در شکل زیر انواع عملکرد آن آورده شده است:

 

نمونه عملکرد انبساطی، چفت و بستی و اصطکاکی در انواع انکرها
نمونه عملکرد انبساطی، چفت و بستی و اصطکاکی در انواع انکرها

 

انکرهای مکانیکی

انکرهای شیمیایی

تفاوت در نصب

در انکرهای مکانیکی برای ایجاد پیوستگی بین انکر و متریال پایه از درهم تنیدگی مکانیکی و اصطکاکی استفاده می شود.

در انکرهای شیمیایی، برای ایجاد پیوستگی بین انکر و متریال پایه از گیرش چسب شیمیایی و نیروی اصطکاکی مابین استفاده می شود.

زمان نصب

انکرهای مکانیکی به آسانی و به سرعت نصب می شوند، زیرا به گیرش احتیاج نداشته و قابلیت استفاده در لحظه را دارد.

 

انکرهای شیمیایی نیازمند زمان گیرش قبل از نصب انکر می باشند، زمان گیرش می تواند از چند ساعت تا چندین روز باتوجه به نوع چسب استفاده شده و شرایط محیطی باشد.

انعطاف پذیری

انکرهای مکانیکی صلب و غیرقابل انعطاف هستند و نمی توانند خودشان را با هر حرکت و لرزش ایجاد شده در متریال پایه وفق دهند. انکرهای شیمیایی انعطاف پذیری بیشتری داشته که باعث جذب لرزش ها و حرکات موجود در متریال پایه شده بدون آن که تغییری در مقاومت آن ها ایجاد شود.

اعمال بار

به طور کلی انکرهای مکانیکی برای تحمل بارهای سبک – نیمه سنگین و سنگین  مناسب هستند. انکرهای شیمیایی برای تحمل بارهای سنگین و فوق سنگین نیز مناسب می باشند.

متریال پایه سازگار

انکرهای مکانیکی معمولا برای کار روی سطوح محکم مانند بتن طراحی شده اند تا انکر بتواند مقاومت لازم را پیدا کند زیرا بازشدگی انکر وابسته به مقاومت متریال پایه برای نگه داشتن آن می باشد. انکرهای شیمیایی قابلیت کار روی انواع سطوح حتی چوب را دارند، این امر به دلیل رزین استفاده شده در انکرهای شیمیایی است که پیوستگی لازم بین انکر و متریال را فراهم می آورد.

دمای نصب

انکرهای مکانیکی در هر دمایی قابلیت نصب دارند. برخی از انکرهای شیمیایی نیازمند حداقل دما برای اطمینان از گیرش نهایی مناسب می باشد. (حداقل 5 درجه سانتی گراد)

قابلیت ضد آب بودن

انکرهای مکانیکی دارای فاصله کوچکی تا متریال پایه می باشند، به این صورت که اگر در محیط خارجی نصب شوند ممکن است باعث ورود آب به داخل بشود.

فاصله بین انکرهای شیمیایی تا متریال پایه به وسیله چسب شیمیایی پر می شود که از ورود آب به طور کامل جلوگیری می کند.

قابلیت استفاده مجدد

برخی از انکرهای مکانیکی می توانند از محل خارج شده و دوباره استفاده شوند. انکرهای شیمیایی چنین قابلیتی نداشته و به اصطلاح دائمی هستند.

فاصله تا لبه

انکرهای مکانیکی نیاز فواصل بیشتری از هم و نسبت به لبه بتن می باشند. انکرهای شیمیایی می توانند در فاصله کمتری از هم و نسبت به لبه بتن در جاهایی که محدودیت در کاشت وجود دارد قرار بگیرند.

مقاومت و دوام

انکرهای شیمیایی به طور کلی مقاوم تر و بادوام تر نسبت به انکرهای مکانیکی هستند، پیوستگی شیمیایی باعث ایجاد درهم تنیدگی ایمن شده که احتمال شکست کمتری دارد.

هزینه

انکرهای شیمیایی معمولا گران تر از انکرهای مکانیکی هستند اما در جایی که عمق کاشت زیادی مورد نظر باشد استفاده از انکر شیمیایی مقرون به صرفه تر است. به هر حال استفاده از انکر مکانیکی با قطر بیش از 20 میلی متر و با عمق بیشتر از 120 میلی متر در سایز های کوچک و متوسط و عمق 170 میلی متر در سایز های بزرگ از حالت اقتصادی خارج خواهد شد.

 

 

نحوه کاشت اﻧﮑﺮﻫﺎی ﺿﺪ ﺣﺮﯾﻖ HE-HO و HE-CL

 

 

نحوه کاشت انکر های شیمیایی

 

 

معرفی و نحوه کاشت انکر های مکانیکی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *